• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

  Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Stronghold Kingdoms Başlangıç Rehberi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
18 Nis 2007
61,130
3,903
113
Ankara
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Başlangıç


Stronghold Kingdoms™ oynamaya başlamadan önce Stronghold Kingdoms Giriş Sitesi'nde Stronghold Kingdoms Giriş Sitesi'nde bir hesap oluşturmalısınız. Kayıt işlemini tamamlayıp giriş yaptıktan sonra hesap sayfasındaki bağlantıyı kullanarak oyun istemcisini indirebilirsiniz.

İstemciyi başlatma ve giriş yapma

Oyun yüklendikten sonra başlatıcıyı çalıştırmak için masaüstü simgesine çift tıklayın. İstemci, en son güncellemenin yüklü olmasını sağlamak için tüm güncellemeleri yükleyecektir.

350px-Patching.png


Bu işlem tamamlandıktan sonra kayıtta kullandığınız e-posta adresi ve parolayı kullanarak giriş yapabileceksiniz. Artık oyunu hangi dünyada oynamak istediğinizi seçebilirsiniz. Bir dünya seçtikten sonra Dünyaya Gir ekranı görüntülenecektir.

350px-Enter_world.jpg


Köyünüzü Dünya Haritasında herhangi bir yerde kurmak için Rastgele Köyü Yerleştir düğmesine basın veya köyünüzü nereye kuracağınızı kendiniz seçmek için Köyü Elle Yerleştir seçeneğine gidin.

400px-Select_village_location.jpg


Haritaya göz attıktan sonra yeşil karelerden birini seçin. Konumunuzdan memnun olduğunuzda Oyuna Gir öğesine tıklayın. Artık Stronghold Kingdoms™ oynamaya hazırsınız!

Eğitim

Oyuna ilk girişinizin ardından Stronghold Kingdoms eğitim bölümünü tamamlamanızı kuvvetle tavsiye ediyoruz. Bu bölüm size oyunun temellerinden bazılarını adım adım anlatarak oyuna alışmanızı kolaylaştıracaktır. Eğitim bölümünü tamamladığınızda çeşitli ödülleri almaya hak kazanacaksınız. Ekrandaki talimatları izlemeniz yeterlidir.
500px-Tutorial_1.jpg

Stronghold Kingdoms Eğitim Bölümü

Lütfen dikkat: Sağ üst köşedeki "X" öğesine tıklayarak dilediğiniz anda eğitim bölümünden çıkabilirsiniz. Fikrinizi değiştirip eğitme devam etmeye karar verirseniz Ayarlar ve Eğitime Devam Et öğelerine tıklayarak kaldığınız yerden eğitim bölümüne devam edebilirsiniz.

Köyünüzü Konumlandırma

Oyuna giriş yaptıktan sonra göreceğiniz ilk ekran Dünya Haritası olacaktır. Burada oyun dünyasında meydana gelen her şeyin genel bir özeti sunulur. Çevrenizdeki diğer köyler, başka oyunculara aittir. Üzerinde sarı kalkan olan köy ise sizinkidir. Başlangıç ayarlarına göre giriş yaptığınız otomatik olarak bu köy seçilir.
400px-World_map1.JPG


Dünya Haritası


Dünya haritasında gezinmek için farenin sol düğmesine basın ve sürükleyin, klavyenizin ok tuşlarını kullanın veya sol fare düğmesine tıklayıp basılı tutun ve haritayı sürükleyin. Dünya haritasını yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak amacıyla farenin sağ düğmesiyle uzaklaşıp sol düğmesiyle yakınlaşabilir veya farenin kaydırma tekerini kullanabilirsiniz.

Köyünüze hemen dönüş yapmak için ekranın üstündeki gri araç çubuğunda bulunan oklardan birine tıklayın (lütfen aşağıdaki resme bakın) veya ekranın sağındaki kullanıcı arayüzünden köyünüzün adına tıklayın.

Village_select.jpgBarış Dönemi


İlk kez oynamaya başladığınızda 5 günlük barış dönemine girersiniz. Yani, bu süre boyunca AI dışında kimse size saldıramaz. Barış dönemini iptal etmek için başka bir oyuncuya saldırmak yeterlidir. Yeniden köy alan/eski oyuncular için barış dönemi 3 gündür.

Arayüz

Stronghold Kingdoms dünyasında ana kullanıcı arayüzü çubuğu oyunun tüm alanlarına ve önemli bilgilere erişmenizi sağlar.

Top_UI_bar.png


jrqlwh.jpg
Mevcut Onur miktarı
Top_UI_gold.png
Mevcut Altın miktarı
Top_UI_leaderboard.png
Liderlik Panosundaki toplam puan
Top_UI_faith.png
Mevcut İnanç Puanı
Bu simgeye tıklamak oyuncunun Strateji Kartlarına ve Kartları Yönet, Sikke Al gibi kart seçeneklerine erişmesini sağlar.
Top_UI_mail.png
Oyuncunun açılır bir pencere olarak görüntülenen oyun için Posta seçeneğine erişmesini sağlar
Chat_Button.png
Bu simgeye tıklamak oyuncunun Sohbet işlevine erişmesini sağlar.
Top_UI_leaderboard_screen.png
Liderlik Tablosuna erişmeyi sağlar
Top_UI_village_dropdown.png
Bu açılır köy listesidir; Köyleriniz arasında gezinmek için okları kullanın veya tüm köylerinizin, parişlerinizin, vilayetlerinizin, eyaletlerinizin ve ülke başkentlerinizin bir listesini görüntülemek için tıklayın.

Ana Kullanıcı Arayüzü Sekmeleri

Top_UI_tab_world.png
Dünya Haritası ekranını açar
Top_UI_tab_village.png
Köy ekranını açar
Top_UI_tab_parish.png
Pariş ekranını açar
Top_UI_tab_research.png
Araştırma ekranını açar
2u3xno8.jpg
Mertebeler ekranını açar
Top_UI_tab_quests.png
Görevler ekranını açar
Top_UI_tab_attacks.png
Tüm karşılanan ve yapılan saldırılar hakkında detaylı bilgi içeren saldırılar ekranını açar
Top_UI_tab_reports.png
Raporlar ekranını açar
Top_UI_tab_factions.png
İhtilaflar ekranını açar


Köy

Top_UI_tab_village.png
Köy sekmesine tıklamak sizi Stronghold Kingdoms™ dünyasının en önemli bölümlerinden biri olan köy ekranına götürür. Köy içinde hareket etmek için bir boş bir toprak parçasına sol tıklayıp imleci sürükleyin.Oyunda başarının anahtarı güzel inşa edilmiş bir köydür. İlk köyünüzde üç bina hazır olarak size sunulur:
Villagehall.jpg
Köyün merkezinde köy merkezi bulunur ve bu bina hareket ettirilemeyen tek öğedir. Burada ziyafet malzemeleri saklanır. Köy merkezi ayrıca dekoratif, eğlence ve adalet yapılarının yanı sıra bazı ziyafet malzemesi binalarının etkinliğini belirler. Bu binalar merkeze ne kadar yakın olursa, o kadar üretken olurlar.
150px-Stockpile.jpg
Stok sahası kaynakların ve silahların saklandığı yerdir. Stok sahasının kapasitesi araştırma sekmesinde bulunan Mühendislik ve Stok Sahası Kapasitesi sekmeleri araştırılarak yükseltilebilir. Stok sahası kapasitesi yalnızca kaynak saklama amaçlı gelişecektir, silah saklamak için farklı araştırma gereklidir. Silah saklama alanını genişletmek için Silah Deposu Kapasitesi araştırılmalıdır.
150px-Granary.jpg
Gıdalar, ambarda saklanır. Ambarın kapasitesi araştırma sekmesinde bulunan Mühendislik ve Ambar Kapasitesi sekmeleri araştırılarak yükseltilebilir.Köy Alt Sekmeleri

V_subtab_village.png
Sizi Köy ekranına götürür.
V_subtab_castle.png
Sizi Kale ekranına götürür.
V_subtab_resources.png
Sizi Kaynaklar ekranına götürür.
V_subtab_trading.png
Sizi Ticaret ekranına götürür.
V_subtab_barracks.png
Sizi Kışlalar ekranına götürür.
V_subtab_units.png
Sizi Birimler ekranına götürür.
V_subtab_banqueting.png
Sizi Ziyafet Verme ekranına götürür.
V_subtab_vassals.png
Sizi Vasallar ve Süzerenler ekranına götürür.

Bina Dikme


Köyünüzün ihtiyaç duyduğu ilk şeyler, bina inşa etmek için kullanılan ağaç ve taş ile köylülerinizi beslemek için elmadır. Köyünüzdeki binaların çoğu işleyebilmek için bir köylüye ihtiyaç duyar.
İnşaya başlamak için bina arayüzündeki düğmelerden birine tıklayın:

35px-Building_tab_general.png
Genel - Oyunun başında yalnızca baraka inşa edebileceksiniz. Bu barakalar köylüleri köyünüze gelmeye teşvik etmenin yanı sıra köyünüzde bulunanlara barınma sağlar.
35px-Building_tab_resource.png
Kaynaklar - Oyunun başında yalnızca oduncu kulübesi ve taş ocağı inşa edebileceksiniz. Bu binalar ağaç ve taş üretmek için gereklidir.
35px-Building_tab_food.png
Gıda - Oyunun başında yalnızca elma bahçesi kurabileceksiniz . Elma, köylülerinizin temel besin öğesidir.
35px-Building_tab_weapon.png
Silahlar - Oyunun başında bu sekme boş olacaktır. İlgili araştırmayı tamamladıktan sonra buradan silah atölyelerine ulaşabilirsiniz.
35px-Building_tab_banq.png
Ziyafet Malzemeleri - Oyunun başında bu sekme boş olacaktır. İlgili araştırmayı tamamladıktan sonra buradan ziyafet binalarına ulaşabilirsiniz

Popülarite

Popülarite, köylülerin köyünüze geliş ve terk ediş hızını belirleyen etkenlerden biridir. Ayrıca, bir köyde günde ne kadar onur üretildiğini belirleyen ana etkendir.
Popülarite köy kullanıcı arayüzünde ekranın sağında görüntülenir. En üstte görüntülenen rakam toplam popülariteyi gösterir. Bu, aşağısında listelenen rakamların toplamını yansıtır. Toplam ne kadar yüksekse yeterli barınak olması koşuluyla köylüler o kadar hızlı gelir.

Pop_vill.png
Belirli etkenlere bağlı olarak toplam popülarite yükselebilir veya düşebilir. Bu etkenler:
R_popularity_panel_icon_taxes_over.png
Vergi oranı, köylülerinize altın verecek (yemlik) veya onlardan altın alacak (vergi) şekilde ayarlanabilir. Köylülerinize yemlik verebilmek için hazinenizde altın olmalıdır. Köylülerden toplayabileceğiniz vergi miktarı köyünüzde çalışan köylü sayısına bağlıdır. Ne kadar çok köylü varsa o kadar altın toplayabilirsiniz. Aynı şey, yemlik verirken de geçerlidir. Köylülere yemlik vermek köyün genel popülaritesini yükseltirken vergi bu göstergeyi düşürür. Yüksek vergi almak köylülerin gitmesine neden olabilecekken, düşük bir vergi oranı köyünüze gelmelerini sağlayacaktır.
R_popularity_panel_icon_rations_over.png
Köyün toplam popülarite değerini yükseltmek için erzak miktarında artış yapılabilir. Bu değer ayrıca tüketilen gıda türü sayısına da bağlıdır. Ne kadar çok gıda türü varsa köyünüzün popülaritesi o kadar çok artar. Gerekli gıda köyünüzün nüfusuna bağlıdır. Gıdalar, ambardasaklanır.
R_popularity_panel_icon_ale_over.png
Bira istihkakları da gıda istihkakları gibidir. Günlük içilen bira oranını arttırmak köyün popülaritesini arttırır. Köyünüzden ne kadar çok köylü varsa istihkak seviyesini koruyabilmek için o kadar fazla bira gerekir. Bira Bira Evinde üretilir ve Handa saklanır. Bir Bira Evi ve bir Hana sahip olana dek Bira üretimi yapamazsınız.
R_popularity_panel_icon_housing_over.png
Barındırma kapasitesi popülaritesi barakalarınızda bulunan boş alana ve toplam nüfusunuza bağlı olarak değişir. Ne kadar fazla alana sahipseniz o kadar fazla popülarite bonusu elde edersiniz. Bununla beraber barakalarınızda köylüleriniz için yer kalmaması negatif popülarite değerine geçmenize neden olacağından her zaman yeterli barınağa sahip olduğunuzdan emin olun.
R_popularity_panel_icon_buildings_over.png
Popüler Binalar değişkeni köyünüzdeki Popülarite ve Adalet binalarının sayısına göre belirlenir.
R_popularity_panel_events_illustration_beginner.png
Çevredeki olaylar köylülerinizin mutluluğunu büyük ölçüde etkiler ve bu olaylar olumlu veya olumsuz (güneş, fırtına, vb.) olabilir.


İPUCU: Yeni oyunculara üç (3) yardım olayı verilir. Acemi yardımı şunları içerir: +10 popülarite (48 saat sürer), Hoş Geldin Bonusu (+10 popülarite, 24 saat sürer) ve Yeni Oyuncu (+10 popülarite, 12 saat sürer).

Onur

2eokuiv.jpg

Onur; Stronghold Kingdoms™ dünyasının en önemli yönlerinden biridir; araştırma puanı ve farklı kolaylıklar elde etmenizi sağlayarak mertebe atlama imkanı yaratmasının yanı sıra diğer oyunculara saldırabilmenizi sağlar. Köyünüzde günlük elde edilen toplam onur köy ekranının sağında, köy kullanıcı arayüzünün en altında görüntülenir. Onur başta popülarite olmak üzere birçok etkene bağlıdır. Köy kullanıcı arayüzünde taç simgesine tıklamak onur bilgi panelini açar. Bu bölümde, günlük kazandığınız toplam onuru belirlemek için Popülariteniz ile çarpılan Onur Çarpanınız görüntülenir.

Belirleyici etkenler şunlardır:
 • [*=left]Kutsal Evler - Köyünüze ibadethane/kutsal ev/büyük kutsal evler inşa etmek, bina türüne göre onur çarpanınızı geliştirecektir. Kutsal evler araştırma ağacının Teoloji bölümünden araştırılabilir.
  [*=left]Dekoratif - İlgili Dekorasyon araştırmasını tamamlamak köyünüze çok sayıda çeşitli dekoratif bina (heykel, bahçe, vs.) inşa etmenizi sağlayacaktır. Bu yapılar merkeze ne kadar yakın olursa onur çarpanına katkıları o kadar fazla olur.
  [*=left]Adalet - Adalet araştırması yapmak, adalet binaları (boyunduruk, vs.) inşa etmenizi sağlar. Dekoratif binalar gibi, bu yapılar merkeze ne kadar yakın olursa onur çarpanına katkıları o kadar fazla olur.
  [*=left]Sanat Araştırması - Sanat araştırması yapmak onur çarpanını yükseltir.
  [*=left]Pariş Bonusu - Bu onur çarpanı bir Pariş Merkezi bahçesiyle ve Pariş Delegesi tarafından pariş başkentine dikilen heykellerle yükselir. Bu onur çarpanını yükseltmek için Pariş merkezi Bahçesi geliştirilebilir.
  [*=left]Kartlar - Temel Kültür kartı gibi kartları oynamak onur çarpanınızı yükseltir.

Köyünüzde günlük kazanılan onur, yukarıdaki etkenlerin toplamının popülarite rakamıyla çarpılmasıyla elde edilir. Hâlihazırda kazanılmış toplam onur puanı, ekranın sol üst köşesinde görüntülenir.

Ayrıca kalenizi başarıyla koruyarak, Ziyafet vererek, AI'ye saldırarak, bir zulayı ilk keşfeden olarak ve bazı strateji kartlarını kullanarak da onur kazanabilirsiniz.

İPUCU: Kalenizin etrafının her zaman çevrili olduğundan emin olum. Aksi halde popülaritenizde ve bu nedenle onurunuzda olumsuz bir etki yaratacaktır.
AraştırmaTop_UI_tab_research.png

Araştırma Stronghold Kingdoms™ dünyasının en önemli parçalarından biridir. Oyuna yeni başlayan bir oyuncuya sekiz (8) araştırma puanı verilir. Ayrıca her mertebe atlayışında oyuncuya üç (3) araştırma puanı daha verilir. Buna ek olarak altın karşılığında araştırma puanı satın alınabilir; ancak altın kullanarak aldığınız her araştırma puanı, bir sonraki araştırma puanı alımınızın maliyetini yükseltir.

Puanlar araştırma ağacından seçilen yeni kabiliyetleri araştırmak için harcanır. Bu yeni binaları, birlik türlerini, gıda türlerini, özellikleri açar. Araştırma biraz zaman alabilir ve bu süre yapılan her yeni araştırmayla biraz daha uzayacaktır. Belirli araştırmalara başlayabilmek için oyuncunun belirli bir mertebede olması gereklidir. Bu rakam araştırma sekmesinde kalkanın içindeki bir sayıyla gösterilir. Araştırma tamamlandıktan sonra belirli araştırma dalları yeni seçenekler açar.

Bir kerede bir araştırma başlatabilirsiniz. Premium Token, oynamanız halinde bu sayı beşe (5) kadar çıkabilir.

Araştırma ekranında dal ve ağaç görünümü olmak üzere iki seçenek vardır. Dal görünümü o anda yapılabilir araştırmaları ve bu araştırmaların açabileceği binaları gösterirken, ağaç görünümü oyun içindeki tüm araştırma ağacını gösterir.
Yeni oyunculara önerilen araştırmalar aşağıdadır :

Forestry.png
Ağaç İşleri köy stok sahası için ağaç kesme amacıyla kullanılan oduncu kulübeleri inşasına başlamaya olanak sağlar. Araştırmanın ileri kademeleri oduncu kulübelerinin üretkenliğini arttırır. Bu araştırma 1. Mertebe'de başlatılabilir.
Stone_quarrying.png
Taş Çıkarma köy stok sahası için taş çıkarma amacıyla kullanılan taş ocakları inşasına başlamaya olanak sağlar. Araştırmanın ileri kademeleri taş ocaklarının kulübelerinin üretkenliğini arttırır. Bu araştırma 1. Mertebe'de başlatılabilir.
Fortification.png
Tahkimat yeni kale yapılarına erişmeyi sağlar. Kale yapıları, kalenizin çevresinde daha iyi savunma inşa etmek için kullanılabilir. Bu yapılar arasında tahta surlar, geçitler ve platformlar ve taş surlar, kuleler ve geçitler bulunur. Bu araştırma 1. Mertebe'de başlatılabilir.
Apple_farming.png
Meyve Bahçesi Yönetimi elma bahçelerine erişim sağlar ve üretkenliklerini arttırır. Bu araştırma 1. Mertebe'de başlatılabilir.
Arts.png
Sanat köy içerisinde pozitif popülariteden elde edilen onur miktarını arttırır. Bu araştırma 1. Mertebe'de başlatılabilir; ancak araştırmanın ileri seviyeleri daha yüksek mertebe gerektirir.

Mertebeler
2u3xno8.jpg
Tüm oyuncular oyuna "Köyün Delisi" mertebesiyle başlar. 23 farklı mertebe unvanı bulunur. Yüksek mertebeler kendi içlerinde alt mertebelere bölünür.

Mertebenizi yükseltmek için farklı yollarla kazanılabilen onur gereklidir. Her yeni mertebe unvanında bir üst mertebeye yükselmek için gerekli olan onur maliyeti artar. Sahip olabileceğiniz vasal sayısını arttırmanın yanı sıra belirli mertebeler daha fazla köye sahip olma gibi kabiliyetler veren belirli araştırmalar yapmanızı sağlar.

Her bir mertebe veya alt mertebe yeni teknolojiler ve kabiliyetler için kullanabileceğiniz üç (3) araştırma puanı verir.Strateji KartlarıCard_circle_cards.png

Strateji Kartları oyunun neredeyse her alanını etkileyebilen yönlendiricilerdir. Örneğin, bir kart bir binanın üretim oranını, kale surlarının dayanıklılığını ve inşa hızını etkileyebilir. Bir kartın etkisinin süreceği zaman aralığı karttan karta değişir.
Strateji kartları simgesi oyun içi ekranların birçoğunda görüntülenir. Bu simgeye tıklayarak kart oynayabilir, değiştirebilir veya kart satın alabilirsiniz. Kart simgesine tıkladığınızda yalnızca bulunduğunuz ekranla ilişkili olan kartlar gösterilecektir. Bununla birlikte, kart arayüzünün üstündeki gri renkli Tüm Kartlarınız düğmesine tıklayarak veya ekranın üst merkezindeki kart simgesine tıklayarak tüm kartları görüntüleyebilirsiniz.

150px-Woodmanship_card.png


 • [*=left]Kartın üstünde ismi yazılıdır.
  [*=left]İsmin yanında kartın derecesi yazılıdır. Bu kartın derecesi bronzdur. Kartların bronz, gümüş, altın ve elmas olmak üzere dört (derecesi) bulunur Kartın maliyeti, derecesine ve etkisine bağlıdır.
  [*=left]Alt bölümde kartın ne işe yaradığı açıklanır. İmleci kartın üstüne getirmek etkisi hakkında daha fazla bilgi verir.
  [*=left]Sağ alt köşedeki sayı kartı oynayabilmek için gerekli mertebeyi gösterir. Oyuncun mertebesi yeterli değilse kart gerekli mertebe sembolünün altı çizili olarak siyah beyaz olacaktır.


Premium Tokenler

100px-Premuim_token.png
Premium Tokenler ekstra katkılar sağlar (lütfen aşağıdaki tabloya bakın). İki tür premium token satın alınabilir. 30 Firefly Sikkesi karşılığında yedi (7) günlük veya 100 sikke karşılığında 30 günlük. Tokenler kart arayüzü aracılığıyla satın alınabilir ve oynanabilir. Otomatik Ticaret/Keşif/Saldırı/Asker Alımı çıkış yapmanıza müteakip her 3 saatte bir gerçekleşir.


Building_queue.png

Köylerinizin her birinde en fazla beş (5) binayı inşa sırasına sokmanızı sağlar.
İnşa Sırası
Building_queue.png

Köyünüzün içerisinde binalarınızın yerini değiştirmenizi sağlar.
Bina Yeri Değiştirme
Research_queue.png

Araştırma ekranında en fazla beş (5) araştırmayı sıraya sokmanızı sağlar.
Araştırma Sırası
Auto_trade.png

Oyunda olmadığınız sırada pariş başkenti pazarına bir mal grubunun otomatik olarak satılmasını sağlar.
Otomatik Ticaret
Auto_scout.png

Çıkış yaptığınızda parişiniz içindeki zulalara otomatik olarak keşif erleri yollanır.
Otomatik Keşif
Auto_attack.png

Çıkış yaptığınızda birlikleriniz otomatik olarak belirlenen AI hedeflerine saldırır.
Otomatik Saldırı
Auto_attack.png

Çıkış yaptığınızda gerekli silah ve alan olması halinde işsiz köylüler otomatik olarak ordunuza katılır.
Otomatik Asker Alımı
 
Üst