• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

World of Tanks (WoT) STB-1 Rehberi ve Değerlendirmesi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
18 Nis 2007
61,126
3,901
113
Ankara
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

Leopard 1 kasıp uğradığım hayal kırıklığından sonra forumdaki uzun tartışmaların ardından '' rus tankı oyna '' tavsiyelerine '' üzerine para versinler gene oynamam, rus tankı deyince aklıma basit seri üretimli kullanışlı nitekliksiz makinalar aklıma geliyor '' gibisinden cevaplar ile bide şu japon tankını deneyelim diyip, sabredip, azmedip sonunda STB-1 açtık. Bu tankla ilgili izlenimlerimi başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istedim. Umarım bu tankı kasmaya başlayanlara, merak edenlere, + sını - sini bilmek isteyenlere faydalı bir yazı olur.

HIZ, YÜKLEME SÜRESİ, HASAR, SEKTİRME, GÖRÜNMEZLİK HEPSİNDEN BİR TUTAM, HEPSİ BİR ARADA.

Şöyle genel olarak med tankları incelediğimizde bazısının Leo 1 gibi nişan + hız ile, T62A zırh, nişan gibi özelliklerinin gelişmiş olduğunu görüyoruz. Tabiki eksik özellikleride var. Leo 1 zırh, T62A düşük damage, FV4202 hantal duruş, düşük hız, 121 geç yükleme sürelerini söyleyebiliriz. ( Fransız tanklarını hiç saymıyorum. bana kalsa şarjörlü tanklar oyundan kaldırılmalı).

STB -1 ise 53 km hız, 110 mm ön zırh, dakika 7.5 atış , sektirme oranı, saklanma gibi özellikleri ile japon ağacının genelinde olan özelliklerin üzerine ilaveten '' sektirmenin '' eklenmesi ile adeta fv + leo karışımı bir tank olmuş.

WT AUF E100 4 KERE ÜST ÜSTE SEKTİRDİ !

Malumunuz wt auf 100. ben ona '' katil '' diyorum. oyunda is 7 ile ikisinden ölesiye nefret ediyorum. bu gudubet tank ile yolum '' Live Oaks '' haritasında gölün kenarında kesişti. içimden '' şimdi kamayı yedik '' dedim. arkada düşman tankı önde wt arada kalmışım. onu gördüğüm sırada o başka yöne tareti çevirip birine saydırıyordu. ben tek atış yaptıktan belli miktar hasar verip geri çekildim. bu seferde arka taraftaki sıkmaya başladı. kendi kendime '' bunun kurşunu bitmiştir bari etrafında dönüp verebildiğim hasarı verip o şekil patlayayım '' diyip üzerine doğru sürüp sıkmaya başladım. İş umduğum gibi olmadı malesef. ilk atışında belli bir hasar aldım devam ettim. sonra 2. atış geldi. sekti. içimden '' leo 1 olsa boru gibi girmişti dedim '' 2. atış geldi. sekti . gene içimden '' ulan harbiden kastığıma değmiş '' dedim. 3. geldi . '' yok artık '' dedim. 4. geldi. oda sekti. ben tabi gülmeler kahkahlar içinde '' yok bu kadarı da şanstır '' deyip wt auf efendiye bir iki salvo daha atıp öteki elemanların desteği ile '' katili '' patlattık. Tabi o arada bende patlatım. '' Tortoise '' tarafından. adam utanmadan sıkılmadan baseye yakın beklemiş. Hantallıktan olsa gerek.

Tabi bu WT nin sektirmeleri genelde '' taretten '' oldu. Tankın tareti sektirmeye acayip müsait. Gövde ön tarafınında gelen kurşunu sektirttiği oluyor. 110mm zırh + yüksek eğim sayesinde diğer medlerden sektirmeye daha yatkın. Bu sektirme oranını yan ve arka zırhdan beklemek herhalde aptallık olur. (35 yan, 25 arka). Ama Allahtan umut kesilmez. sektirir mi sektirir.

BU TANKTA KURŞUN SERİ DOLDURUYOR YAHU. HASARI DA İYİ, LEOPARD 1 DEN 10 DELME PUANI DÜŞÜK OLSUN, SIKINTI YOK FENA DEĞİL, KİTLENME SÜRESİDE GÜZEL, AH BİDE İSABETLİ ATSA !

Şuanda tankın yükleme süresi Ongiri+ %100 mürettebat eğitim + Orta kalibre top sürgüsü ile 6.46. Buna ilaveten takım arkadaşlığı da eklenince herhalde 6.20 ye düşer gibime geliyor. Bide üstüne '' Adrenalin Hücumu '' eklenince 5.80 ile felan atış yaparım gibime geliyor.

Hasara gelecek olursak, genelde 400 küsür ortamalama hasar verebiliyorsun. Tankına göre değişiyor anlayacağınız. is 7 ye önden arada deleceği tutarsa 380 370 gibi, T62A ya 420 430 400 civarlarında hasarlar değişiyor.

İsabet konusuna gelecek olursak, pek iyi değil. hatta iyi değil. aslında kötü de değil. Ben bu zamana kadar hep Alman tankı oynadığım için iğne deliğinden kurşun geçirmeye alışık olduğum için başlarda o sapan kurşunlar başta moralimi bozdu. sonra sonra mürettebat yeteneği artınca, sonuna kadar kitlenmeyi bekleyince iğne deliğinden bile kurşunun tuttuğunu tecrube ettim. bu sapmayı 2.3 saniye kitlenme ile bir nebze olsun affettirebiliyor.

Açıkçası bu tankın tek kusuru sapma oranı diyebiliriz. e o kadar da olacak artık. Ama nedense diğer ülke tanklarındaki bu gibi kusurlar Rus tanklarında pek minimum oluyor. Bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

HIZLI YÜKLEME, HAREKET HALİNDE İKEN İSABETLİ ATIŞ, ARAZİDE SERİ OLMA, E BİDE GÖRÜNMEZ OLDUK MU DAHA NE OLSUN !

Bu tanka donanım olarak;

Havalandırma

Orta Sınıf Top Sürgüsü

Mk Düşey Dengeleyeci taktım.

Bu düşey dengeleyici yerine hızlı nişan da olabilir. size kalmış.

eğitim olarak da

Komutan = Silah Arkadaşlığı, Altıncı His , Keşif , Kamuflaj ( Veya Tamir)

Topçu = Silah Arkadaşlığı, Tam İsabet, Anlık atış, Kamuflaj ( Veya Tamir)

Sürücü = Silah Arkadaşlığı, Arazi Sürücüsü, Konforlu Yolculuk, Kamuflaj ( Veya Tamir Yada , Acil Fren)

Yükleyici = Silah Arkadaşlığı, Adrenalin Hücumu, Güvenli Depolama, Kamuflaj ( Veya Tamir)

olarak düşünmekteyim. Bu konuda tereddütlerim var. Sürücünün bütün yetenkleri hepsi birbirinden değerli yetenekler. keşke hepsini birden açabilsem diyorum. ama genel olarak eğitim olarak bunları yapmayı düşünüyorum. artık ne kadar sürerse. şuan garajımda iki tank mevcut. biri tiger 1, diğeri bu. 5. yetenek de açılıyormu onu da tam olarak bilmiyorum. eğer açılıyor ise en son kamuflaj' ı yapmayı düşünüyorum. yani daha yolumuz var anlayacağınız.

OYNAMA TARZI

Orta tanklarda oynama tarzı bellidir zaten. Vur kaç. Vur kaç. saldır daire çiz, Tank avcısının arkasına geç ( adama acıyorum böyle yapınca ) yapıştır yapıştır patlat. budur yani.

Ama bu tankın tareti sektirmeye uygun olduğu için ufacıkta olsa bir kafa çıkarma yapsanız bile behçet , Leo gibi taretten hasar pek almıyorsunuz. hatta gövdenin bile alt tarafa gelmezse ön üstten sektirdiği oluyor. sektiriyor yani kaç kere başıma geldi. çıkarın kafayı arada sorun olmaz bu tankta.

yakın kapışmalarda sizde daha hızlı bi tank gelirse ön tarafı düşmana olacak şekilde tutarsanız sektirme oranınız artabilir. yanlar kağıt gibi o bakımdan.

Sizden güçsüz atıyorum bu ucube rhm ler gibi tanklarada sıkıp sıkıp sonrada toslayabilirsiniz. 110 zırh ayrı bir işe yarıyor bu konuda.

Kısacası yanları sıkı tutun, gövde altına yememek için tankı dans ettirin geri ileri elinizden ne geliyor ise.

SONUÇ

Sapması 1 puan daha düşükcük, hatta 2 3 düşük olsa daha iyi olabilir. genel medler içinde en kötü nişan + sapma oranı bu tankta mevcut. Ama genede Amerikan Patton tankından atış oranı ile kitlenme süresi birazcık yüksek olsa da iyi. ( Patton da çok kötüymüş yahu genel anlamda. ) İlerde bir tekrar elden geçirme olursa sapma oranında yapılacak iyileştirmeler fena olmaz diye düşünüyorum.

Görünüş olarak is 7 nin küçük halini andırıyor bana. ön profilden görünüş çok fena yahu. yani tankın biçimini öyle yapmışlar ki ön taraftan kurşun delmeyecekmiş gibi duruyor. gövde zırhı eğimide çok iyi. ayrıyetten de tank çok basık. Uzaktan nişan alanlar zorluk çekebilir gibime geliyor.

başta da dediğim gibi. Leopard 1 gövdesi ( Leonunkinden daha iyi ) is7 nin ufaltılmış tareti hatta onunkinden daha basık tareti, hızlı yüklemesi, hızı manevrası ve kendi seviyesindeki en dakikadaki en yüksek (2.925) ile bana adeta ilaç gibi geldi bu tank. Leo oynayıp benim gibi pişman olan varsa, Rus tankını hayatta oynamam diyen varsa. Bu tank dertlere derman Japon ağacının en son seviye ve en kullanışlı tankı olarak 10.5 lik top ile oynamak isteyenlere benim gibi aralara dalmayı seven tipler için uygun bir tank.

Baştada dediğim gibi. Hepsinden bir tutam. İşte size STB - 1

Alıntıdır.

Geri