• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Tarihte bu gün ulu önderimiz Atatürk ne yapmıştı?

• Konuyu başlatan The Bright
  • Başlangıç tarihi
Barış tebrikler uğraşıp hazırlamışsın ve harika bir konu olmuş :) Ve sanırım herkes aynı fikirde :)

Helal olsun atama. Bir gününü bile boş geçirmemiş. Helal olsun nediyeyim.

Bu konu eskimemesi gerek çok önemli ve yararlı elimde olsa 365 kez teşekkür etmek isterdim sana çok işime yarıyacak.

Ulu Önderimiz Atatürk hiçbir gününü boş geçirmemiş. Onun sayesinde bu günleri yaşıyoruz.

Ellerine sağlık kardeşim , tam senlik güzel bir konu olmuş :)

Arkadaşlar bir çoğu forumda bu konuyu görüyorum.Alıntı yapanların hepsi bu forumdan.Rica ediyorum emeğe saygı açısından alıntıdır yazın. :nse:

Bak bu dediğini yeni nesil yapmıyor , konuyu kendi yapmış gibi her yere dağıtıyor :)

walla helal olsun kardeşim tam aradıgım seyı paylaşmıssın ne desek az :D

Barış abi ben seni hep takdir etmişimdir zaten çok güzel konular açıyorsun özellikle Atatürk ile ilgili. Bence sen yöneticiliği hak ediyorsun :) Moderatör,Global Moderatör ve ileridede Yönetici olursun inşallah :)

eline sağlık,işe yarar bir konu.beyler konuyu güncel tutalım hep .

Bu gün;

6 EYLÜL - SEPTEMBER 6
Tarihte Bugün - Today in History

6Eylul1936.jpg

6 Eylül 1936
Cumhurbaşkanı Atatürk, İngiltere Kralı Edward ile Ertuğrul Yatı'nda

4-11Eylul1919.jpg
Mustafa Kemal, Heyet-i Temsiliye üyesi arkadaşları Hüseyin Rauf (Orbay)
ve Bekir Sami (Kunduh) beyler ile Sivas'ta
(4-11 Eylül 1919)

r24.jpg
Atatürk, Sivas Kongresi günlerinde arkadaşlarıyla

Atatürk, during the Sivas Congress with his companions

r25.jpg
4-11 Eylül 1919
Mustafa Kemal,
Sivas Kongresi esnasında
Sivas'taki Kongre Binası önünde eski Bahriye Nazırı
Hüseyin Rauf Orbay ile birlikte

Atatürk standing in front of the Sivas Congress Building
with Hüseyin Rauf Orbay, the former Secretary of the Navy

r27.jpg
Atatürk, Sivas Kongresi günlerinde Tümen Komutanı C. Cahit Toydemir ile birlikte

Atatürk with lieutenant C. Cahit Toydemir, the Division Commander, during the Sivas Congress

r26.jpg
Atatürk, Sivas Kongresi günlerinde

Atatürk, during the days of the Sivas Congress

1939 - Erzurum'a ilk tren girdi.

1938 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu kuruldu.
Atatürk'ün, -5 Eylül 1938 tarihli- vasiyetini, Dolmabahçe Sarayı'na çağırdığı İstanbul Altıncı Noteri İsmail Kunter'e teslimi ve söyledikleri: "Bu benim vasiyetimdir. Gerektiği zaman lütfen kanunî muamelesini yaparsınız!"
Prof. Dr. Fiessinger'in, Paris'ten dördüncü defa gelişi ve Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ü muayenesi.

1937 - Atatürk'ün, saat 9.30'da Acar motorundan Florya Köşkü'ne geçişi.
Atatürk'ün, saat 17.30'de Yeşilköy Hava Alanı'na gelerek, Bükreş'teki Uluslararası Arkeoloji Kongresi'nden dönen Afet (İnan) Hanım'ı karşılaması.

1936 - Atatürk'ün, İngiliz Kralı VIII. Edward'la beraber Ertuğrul yatından, Moda'da düzenlenen deniz yarışlarını izlemesi.
Atatürk'ün, gece Sirkeci istasyonundan İngiliz Kralı VIII. Edward'ı uğurlaması.

1934 - Atatürk'ün, gece Büyükada'da Kızılay Balosu'nu şereflendirmesi.

1933 - Atatürk'ün sabah Yalova'dan İstanbul'a dönüşü.

1932 - Atatürk'ün, akşamüzeri Sakarya motoru ile Büyükdere'ye kadar bir gezinti yapması.

1931 - Atatürk'ün, Yalova'dan Ertuğrul yatı ile Büyükada'ya gelişi, Yat Kulüp'te bir süre kalışı, tekrar Yalova'ya dönüşü.

1930 - Atatürk'ün, İstanbul'da bir gezinti yapması, Gülhane Parkı'nda halk arasında bir süre dinlenişi, akşam üzeri Dolmabahçe Sarayı'na dönüşü.

1929 - Atatürk'ün, akşam Sakarya motoru ile Boğaziçi'nde bir deniz gezintisi yapması.

1922 - Büyük Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Büyük Zafer (26 Ağustos - 9 Eylül).
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]26 [FONT=Arial, Helvetica]Ağustos
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica] -[/FONT][FONT=Arial, Helvetica] Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetmesi.
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]30 Ağustos -[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=Arial, Helvetica]Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı'nı kazanması.
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]1 [FONT=Arial, Helvetica]Eylül[/FONT][/FONT][FONT=Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]- [/FONT][FONT=Arial, Helvetica]Gazi Mustafa Kemal'in "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri !" emrini vermesi.[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]
9 [FONT=Arial, Helvetica]Eylül[/FONT]
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]- [/FONT][FONT=Arial, Helvetica]Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesi.
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]10 [FONT=Arial, Helvetica]Eylül[/FONT][/FONT][FONT=Arial, Helvetica] [/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]- [/FONT][FONT=Arial, Helvetica]Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e gelişi.[/FONT]
[/FONT]

Balıkesir, Yunan işgalinden kurtuldu. İnegöl, Yunan işgalinden kurtuldu.
Geri çekilme devam ediyor. Yunan birlikleri Manisa'yı yaktı. Ahmetli, Akhisar, Balıkesir, Bilecik, Gönen, Söke, İnegöl, Soma, Kırkağaç, Balya, Kuşadası, Tire, Bayındır, Pazarcık, Ahmetli, Savaştepe ve Domaniç kurtarıldı.
Bursa düştüğü zaman meclis kürsüsüne konulan siyah örtü, Büyük Millet Meclisi kararıyla kaldırıldı.
10 Temmuz 1920 günü, Meclis kürsüsüne örtülen siyah örtünün "BÜYÜK ZAFER" üzerine kaldırılması hakkında TBMM kararı.
Fethi (Okyar) Bey'in, Londra'dan Atatürk'e telgrafı: "İngiltere acele mütareke istiyor. Trakya'nın alınması, azınlıkların değiştirilmesi, harp tazminatı, ülkede yapılan tahriplerintamiri istenmelidir."
Ankara Hükûmeti'nin Tiflis Temsilcisi Ahmet Muhtar Bey'in 30 Ağustos Zaferi nedeniyle Atatürk'e tebrik telgrafı.
Ukrayna Sovyet Hükûmeti'nin, Atatürk'e 30 Ağustos Zaferini kutlayan telgrafı.
1922 (6-7) - İstanbul'da İngiliz Orduları Başkomutanı General Harington'un, İngiltere Savunma Bakanlığı'na telgrafı: "...Durum vahim. Ateşkes için kaybedilecek zaman yok. Yunanlı, Anadolu'dan kaçıp gitmekten başka bir şey düşünmüyor!"

1921 - Sakarya Meydan Muharebesi(Sakarya Zaferi 23 Ağustos-13 Eylül 1921)
Atatürk'ün, "İttihat ve Terakki Kongresi" adıyla Batum'da bir toplantı yanılmasına ön ayak olanlardan Halil (Kut) Paşa hakkında Kâzım Karabekir'e telgrafı: "Halil Paşa hakkında uygun gördüğünüz işlemi uygulayınız. Bu işlemin sorumluluğuna ben de Vekiller Heyeti ve Meclis'e karşı katılıyorum."

1921 - Greeks thrown back at Battle of Sakarya. Battle of Sakarya, led by Mustafa Kemal.

1920 - Refet Bey İçişleri Bakanı oldu.

1919 - Sıvas Kongresi.

4-11 Eylül tarihleri arasında Sivas Kongresi vatanın kurtuluşu için izlenecek yolun belirlenmesini sağladı.

1919 - Nationalist congress meets in Sivas. Mustafa Kemal becomes Chairman of the Sivas Congress, and leads the countrywide resistance organization.
The Sivas Congress was an assembly of the Turkish National Movement held between September 4 and September 11 1919 in the city of Sivas, in central-eastern Turkey. The Congress united delegates from all Anatolian provinces of the Ottoman Empire. At the time of the convention, Istanbul, as well as many provincial cities and regions, were under foreign occupation. The call for the congress had been issued by Mustafa Kemal. During the Sivas Congress, a number of vital decisions were taken which contributed to shaping the future course of the Turkish War of Independence.

1917 - Başkomutan Vekili Enver Paşa'nın, Atatürk'e telgrafı: "...Aşiretler meselesi hakkında 7. Ordu'nun bana bilgi vermesi doğru ve elde mevcut talimata uygun olduğuna herhalde Mareşal Falkenhayn Paşa Hazretleri de kanaat getirmişlerdir. Bu konuda kendisine tebligat yapılmıştır."

1915 - Bulgaristan, İttifak Devletleri'yle antlaşma imzaladı ve I. Dünya Savaşı'na dahil oldu.

1915 - Bulgarians agree to invade Serbia in conjunction with Germans and Austrians.

1910 - Atatürk'ün, Selanik'te 3. Ordu Subay Talimgahı Komutanlığıma atanması.
(Bu tarih Erden, s. 11'de 6 Eylül 1909; K.A., s.868'de 4 Ey*lül 1910; A.H.E., s.47'de 6 Haziran 1910 olarak verilmiştir). (Bu olay esnasında Selanik'te bulunan Behiç Erkin hatıralarında, Atatürk'ün isteği ile olan bu atamanın orduca önerilmesine rağmen, rütbesinin küçüklüğü gerekçe gösterilerek yerine getirilmediğini, komutanlığa bir Alman yarbayının gönderildiğini ifade etmektedir.

Kaynak: Kocatürk
1910 - 6 Eylül 1910 Tarihinde 3 ncü Ordu Zabitan Talimgahı Kumandanlığı'na ve sene-i mezkûre teşrinievvelinde tekrar mezkûr 3 ncü Ordu Erkân-ı Harbiyesine ve bilahara Kânunusâni zarfında 5 nci Kolordu Erkân-ı Harbiyesine tayin buyrulmuştur.
Kaynak: Atatürk'ün Özlük Dosyası (Tıklayınız)

1909 - Mustafa Kemal'in Selanik'te III. Ordu Piyade Subay Talimgahı Komutanı olması.
(Aynı yıl içinde Kolağası rütbesiyle 38. Piyade Alayı Komutanı olmuştur
.)

Şaşırdım doğrusu güzel konu güncel tutulmalı.

Herkese güzel yorumları için tek tek teşekkürlerimi sunuyorum.Sağolun.

Barış abi ben seni hep takdir etmişimdir zaten çok güzel konular açıyorsun özellikle Atatürk ile ilgili. Bence sen yöneticiliği hak ediyorsun :) Moderatör,Global Moderatör ve ileridede Yönetici olursun inşallah :)

Hepiniz bana itaat edin ben kehanet habercisiyim :D :D :D Barış abinin geleceğini öğrendim :D

Geri