• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Star Wars The Old Republic (Swtor) Geniş Bilgi

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
18 Nis 2007
61,126
3,901
113
Ankara
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

mBZ5Fuin.jpg

Star Wars: The Old Republic Nedir?

Galaksinin savaşın eşiğinde olduğu bir zamanda, Jedi, Sith, Kaçakçı, ve Ödül Avcısı gibi kendi karakterlerinizi yarattığınız bir online oyundur. Oyunun geçen günlerde Free 2 Play'e kapısını araladığı için, bir rehber hazırlama kararı aldım.

Oyunun çok güzel bir PVP ve görev sistemi bulunmakta. Oyundaki sınıflar mirror olduğundan, pvp inanılmaz dengeli oluyor. PVP konusuna zaten rehberin ilerleyen yerlerinde değineyeceğim. Görev sisteminde en beğendiğim özelliği ise, konuşma kısımları. Karakterinizin neler söyleyeceğine sizler karar veriyorsunuz ve buna göre Dark Side veya Light Side puanları kazanıyorsunuz. Bu puanlar ise belirli itemları almak için gerekli oluyor. Örneğin bir item Dark Side Tier III özelliği isteyebilir. Ya da tam tersi Light Side Tier III gibi. Light side puanınızı arttırmak için bir Jedi olmanıza gerek yok. Ya da Dark side için bir Sith yaratmanız şart değil. Dark Side bir Jedi, veya Light Side bir Bounty Hunter olabilirsiniz. Seçim tamamen sizin.

Role-Play yapmak istiyorum!

Tamamen kendi karakterinizi yarattığınız bu oyunda, RP-PVE ve RP-PVP serverlarında role-play yapabilirsiniz. Karakterinizin doğumundan ölümüne, sınıfı, ırkı ve görünüşüyle ile ilgili kendi hikayenizi yaratabilirsiniz.

Eğer RP yapmayacak biriyseniz bile, size oyunun en sevdiğim yanını söylemek istiyorum. Her sıınıf, kendi sınıfının hikayesini oynuyor. Yani siz RP yapmasanız bile, oyun size aslında kendisi RP yaptırıyor.

Tarafını Seç!

jtyr0hZQ.jpg

En tepeye ulaşmak isteyen bir Sith Lordu mu olacaksın, yoksa Jedi Yeminini edip bir Jedi Şövalyesi mi?

Sınıflar:

Sınıflardan hafifçe bir bahsetmek istiyorum. Her tarafta 4 farklı sınıf var. Ve bu sınıfarın 10 levela geldiği zaman seçtikleri bir alt sınıf var. Yani toplamda 8 sınıf. Alt sınıflarınızı seçerken dikkat edin, bir daha geri dönüşyok.

Sınıflar karşılıklı sınıflar olduğu için ikisini bir arada tanıtacağım.

Trooper - Bounty Hunter

dYZOBkfG.jpg

Ağır silahlı karakterler.

Trooper; Vanguard ve Commando olarak iki alt sınıfa ayrılır.

Vanguardlar ranged-tank ve yakın dövüş dps birimi olarak ayrılıyor.

Commando ise ranged-damage ve healer olarak alt yetenek ağaçlarına ayrılıyor.

Bounty Hunter ise; Mercenary ve Power Tech olarak iki alt sınıfa ayrılıyor.

Mercenary healer ve ranged dps görevi görürken, Power Tech de ranged tank, ranged ve yakın dövüş dps görevi görüyor.

Smuggler - Imperial Agent

91SmEVxI.jpg

SWToR'un kanun kaçağı smuggler;

Gunslinger ve Scoundrel alt sınıflarına ayrılıyor.

Gunslinger ranged dps yaparken, Scoundrel görünmez olabiliyor, melee dps veya healer rolüne bürünebiliyor.

Silah olarak Gunslinger iki tabanca, Scoundrel ile bir tabanca ve bir de tüfek taşıyor.

Imperial Agent ise, Operative(Scoundrel) veya Sniper(Gunslingler) rollerini tercih edebiliyor.
Silah olarak tek farklılık Operative tüfek yerine bıçak taşıyor.

Jedi Knight - Sith Warrior

qNP5ezm8.jpg

Işığın Savaşçıları olan Jedi Knightlar (isimleri bile karizma be adamların), Guardian veya Sentinel olarak ikiye ayrılıyorlar.

Guardian melee tank veya melee damage olarak oynayabilirken, Sentinel melee damage rolünü üstlenebiliyor.

Guardian tek bir lightsaber taşırken, sentineller iki lightsaber kullanıyor.

Sith Warriorlar ise Juggernaut(Guardian) ve Marauder(Sentinel) olarak ayrılıyorlar.

Jedi Consular - Sith Inquisitor

tYIrzR0v.jpg

Sage ve Shadow alt sınıflarını seçebilen Jedi Consuların oynayabileceği roller;

Sage sınıfı ile Ranged Damage ve Healer olurken, Shadow ile görünmez olup melee dps veya melee tanklık olabiliyor.

Sith Inquisitor sınıfı da Sorcerer(Sage) ve Assassin(Shadow) rollerini oynayabiliyor.

Sınıflar bu kadar, bu sadece üzerlerinden şöööyle bir geçilmiş hali. Bu bilgiler ışığında seçtiğiniz sınıfa oynadıkça daha bir alışacaksınız, hakkında öğreneceksiniz. Sınıflardan sonra, yine sınıfları yine çok etkileyen bir başka konuya geçmek istiyorum buradan...

Skill Ağaçları

pIMkYe70.jpg

Ne işe yaradıklarını, nasıl çalıştıklarını anlatmaya başlamadan önce, her alt sınıfın 3 tane skill ağacı var. Ve bunlardan birisi her iki alt sınıfta da var. Örneğin iki Smuggler oyuncusundan biri Gunslinger, diğeri Scoundrel seçti, ilk iki skill ağacı farklı, üçüncüsü ise aynı olur. Paylaşılmış olarak geçiyor oyunda da.

Peki, şimdi neye yarar bu skill ağaçları. Aslında çok klasik, skillerin harcadığı energy vs. düşürür, verdiği hasarları arttırır, bonus efektler verir. Kısacası mevcut skillini güçlendirir. 10. levelda alt sınıf seçtikten sonra kullanabilmeye başladğınız skill ağaçlarına vereceğiniz puanları ise, 10. leveldan sonra atladığınız her levelda tek tek kazanıyorsunuz. Bunları da oynamak istediğiniz role göre dağıtabiliyorsunuz. Ama sıkıntı yok, oynayabileceğiniz rolü yerine göre değiştirebiliyorsunuz belli bir miktar credit(SWTOR para birimi) karşılığında.

Yol Arkadaşlarınız!

TPjmS2Rn.jpg

Oyunda bir çok companion(yol arkadaşı) var. Ve bunların ilki sizin oyuna başladığınız yerde sizinle maceraya atılmaya başlıyor. Daha sonra, görev yapa yapa bir çok yol arkadaşı kazanıyorsunuz. Bu yol arkadaşlarınıza özel kozmetikler giydirip, pve için itemlar dizip, hediye vererek ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. Hediyelerin yanında, görev yaparken seçtiğiniz replikler de, yol arkadaşınız ile olan ilişkinize zarar verecek ya da güçlendirecektir. Eğer yol arkadaşınız bir karşı cins ise, onunla aşk bile yaşayabiliyorsunuz.

Crew Skills

pVhXKQjh.jpg

Yeni itemlar yaratmanın, ya da light-dark side puanınızı arttırmanın yolu. LotRO oynayanlara kısaca craft olarak açıklayabilirim sanırım. Crew Skillerin crafttan tek farkı, mission kısmında amelelik işinizi bu sefer siz değil, companionızın yapıyor, siz de gidin PVP falan yapın takılın o sırada yani.

Crew Skiller üçe ayrılıyor. Gathering, Crafting ve Mission olarak.

Gathering: Craft için malzeme topladığınız bölüm.
Crafting: Lightsaber, pot vs. yapabiliyorsunuz.
Mission: Craft için gerekli daha nadir malzemeleri bulmanıza yararlar.

Her karakter sadece bir crafting bölümü seçebilir, ona da dikkat edin. Yanlış seçerseniz de yeniden seçme özelliği var, sıkıntı yok.

Peki nasıl alabilirsiniz bu skilleri? 10 levelda Fleet'inize gittiğiniz zaman, Crew Skills kısmında istediğinizi öğrenebilirsiniz. Peki neler öğrenebilirsiniz?

Gathering
1-ARCHAEOLOGY: Artifice ve Synthweaving için seçilmesi gereken yan meslek.
2-BIOANALYSIS: Biochem malzemeleri toplamak için gerekli meslek.
3-SCAVENGING: Armormech, Armstech ve Cybertech için gerekli olan yan meslek.
4-SLICING: Tüm meslekler için seçilebilir, fakat en çok Cybertech'e yarar sağlar.

Crafting
1-ARMORMECH: Non Force-user armoru yapabilmenize yarayan meslek.
2-ARMSTECH: Lightsaber harici silah yapmanıza yarayan meslek.
3-ARTIFICE: Lightsaber için gerekli olan meslek.
4-BIOCHEM: Pot ve çeşitli buff itemı yapmaya yarar.
5-CYBERTECH: Armor, bomba, speeder, küpe vs. yapmaya yarayan meslek.
6-SYNTHWEAVING: Force-user armor'u yapmanıza yarar.

Mission
1-DIPLOMACY: Dark-Light side puanı ve yoldaş hediyesi craft etmenize olanak sağlar.
2-INVESTIGATION: Yol arkadaşınızı bir investiagion'a yollayarak çeşitli değerli itemlar ele geçirebilirsiniz. Tüm meslek grupları için uygundur.
3-TREASURE HUNTING: Artifice mesleği için item toplamaya yarıyor bu mission.
4-UNDERWORLD TRADING: Armormech, Cybertech ve Syntweaving için gerekli olan malzemeleri toplamanıza yarayan mission.

Sınıfıma item yapmak istiyorsam ne seçmeliyim Guevara abi?

REPUBLIC

iWEjP4iM.png

Jedi Knight -> Artifice, Synthweaving, Biochem, Cybertech
Jedi Consular -> Artifice, Synthweaving, Biochem, Cybertech
Smuggler -> Armormech, Armstech, Biochem, Cybertech
Trooper -> Armormech, Armstech, Biochem, Cybertech

EMPIRE

SlinFyKb.png

Sith Warrior - Artifice, Synthweaving, Biochem, Cybertech
Sith Inquisitor - Artifice, Synthweaving, Biochem, Cybertech
Bounty Hunter - Armormech, Armstech, Biochem, Cybertech
Imperial Agent - Armormech, Armstech, Biochem, Cybertech

Reverse Engineering nedir?

Envanterinizde bulunan RE seçeneği craftlatığınız itemı, malzemelerini geri almak için yapılan bir işlem. Bu işlem sayesinde bazen yeni tarifler de kazanabiliyorsunuz.

RE'den başka bir önemli olay ise Modification, genel olarak bir Modification makinesi bulup, onda itemlarınızı modifiye ediyorsunuz, altta ayrıntılı bilgiler için bir link bıraktım.

Crew Skills bu kadar ile kalmıyor. Ama tamamını da burada anlatamayacağım. Ben de oyuna o kadar aşina değilim zaten. Oynadıkça, siz de kendiniz anlamaya başlayacaksınız. Ama bana bu kadarı yetmez diyenler için, resmi forumlardan ingilizce bir link bırakıyorum. Bıraktım.

Gemimi Hazırlayın, Sefere Çıkacağım!

7VilD730.jpg

Bütün bu yukarıdakileri gerçekleştirdik, ve story-line'ımızı takip ettiysek, uzay gemimizi de almış olmamız gerekir ki, şimdi de buna bir değinmek istiyorum. Öncelikle söylemem gereken şey, her sınıfın gemisinin farklı olduğudur. Bu gemilerin sadece kozmetikten olduğunu da zannetmeyin, benim de şuana kadar çok oynamaya fırsatım olmadığı bir uzay savaşı kısmı var, ben çok eğlendim, tabii başarısız oldum, o ayrı bir konu. Bu uzay savaşında ise geminizi çeşitli itemlar ile donatarak gücüne güç katabilirsiniz.

Uzay geminize ulaştığınızda, yanında yeni yol arkadaşı da getirmiş olması gerekli, bununla her iki companionınızı da missiona yollayıp daha kolay craft yapabilirsiniz. Uzay geminiz geldiğinde, seyehatiniz daha bir rahatlıyor ve istediğiniz yerlere, kendi galaksi haritanıza bakarak gidebiliyorsunuz.

Geminizde bir kasa gibi kullanabileceğiniz bölme de bulunuyor. Bu bölmeyi belli bir miktar credit ödeyerek arttırabiliyorsunuz. Gemide sınıf görevleriniz için kullanılan bir Holoterminal, ve bazı görevlerde kullanılacak Intercom gibi şeyler de mevcut. Gemi ile ilgili de konuştuğumuza göre, gelelim oyunun, bana göre kilit noktası olan, PVP'sine!

PVP!!

8ahi9WMn.jpg

SWToR'da PVP'nin tek şartı, 10 levela ulaşmanız. 10 levela ulaştığınız zaman. 10-49 level arası PVP yapabiliyorsunuz. 50 level karakterler ise, Ranked PVP denilen sistem ile kendi aralarında pvp yapıyorlar.

PVP'ye girmek içinse, minimapinizin yanındaki ufak simgeye tıklayıp, join-queue seçeneğine tıklamanız yeterli, bir battlegroundda yer açıldığı zaman seçenek gelecektir. 4 tane battleground arasından hangisine gireceğinizi seçemiyorsunuz bu arada. Ya da Open World PvP denilen olayın gerçekleştiği Ilum gezegenine de gidebilirsiniz. Ilum ile ilgili de bir video koyarım.

Her warzone'u tamamladığınızda ise, aldığınız madalyonlara göre, kazandığınız experience, commendation, ve valour artıyor. Kazandığınız commendationları da fleetinizde bulunan npclerde harcayabiliyorsunuz.

Ya Guevara abi, ben 10 levelken nasıl 40 level adam ile PVP yapacağım?
- Oyun pvpsinde Boost diye bir sistem var. Ve skilleriniz hariç, statlerinizi vs. 49 levela ayarlıyor, level kaç olursanız olun, Yani sınıfınızı iyi kontrol ediyorsanız, 49 level adamı öldürme şansınız oldukça yüksek. Biraz da çakal oynamaya dikkat edin.

Huttball

...Do not kick the ball! Hutts don't have feet.

gqAxwwxY.jpg

Huttball'ın özelliklerini kabataslak anlatmam gerekirse;

Ortadaki topu rakip çizgisinden geçirme amaçlı bir oyun. Rakip top tutucusuna saldırıp, topu ondan almanız gerekmekte. Oradan bir de video paylaşayım, biraz fikir edinin.

Voidstar

jgmjlerT.jpg

Oyun iki kısımdan oluşuyor. Ilk kısımda ya gemimizi koruyoruz, ya da karşı geminin bilgilerini ele geçirmek için geminin en iç kısmına ulaşmaya çalıştığımız oyun. Korumaktan ve saldırmaktan kastım ise, bize verilen sürede, 3 tane kapıyı da bomba yerleştirerek patlatmak, veya bomba yerleştirilmesini engellemek. Bombanın patlaması için 20 saniye var. Bu 20 saniye boyunca imha edilmezse kapı patlıyor ve oyun bir sonraki seviyeye geçiyor. Eğer iki taraf da başarılı olursa, kim daha hızlı ulaştıysa, kazanan o oluyor. İki taraf da ulaşamazsa, en kısa zamanda en çok ilerleyen takım galip geliyor.

Voidstardan video:

Alderaan Civil War

M3eSKJw2.jpeg

Alderaan'da ise olay oldukça basit. Haritanın belli yerlerindeki 3 tane makineli tüfeği, kontrol altında tutup, düşman gemisini, sizinkinden önce yoketmek.

Aldaaren'den bir oyun videosu:

Novare Coast

fziBkEig.jpg

Son eklenen battleground. Tıpkı Aldaaren gibi, üç tane makinalı tüfek var, ve bunları kontrollerini elinizde tutmaya çalışıyorsunuz.

Novare Coast:

Ilum

Open world pvp alanı.

Peki, herşeyi çok beğendim, oyunu oynamak istiyorum diyorsanız, Free Trial hesabınızı yaratın. Daha sonra ise hesabınıza giriş yaptığızda, buradaki bilgileri doldurup, Download Game Client'ı tıklamalısınız. Oyunun boyutu yaklaşık 22GB. Gözünüz korkabilir, korksun zaten 22gb boru mu .

Bu arada oyunda Legacy adında, ikinci ve diğer karakterinizi etkileyen bir sistem bulunmakta, adından da belli olduğu gibi miras, ona hiç girişmedim, çünkü şuan sadece oyunu tanıtmaya çalışıyorum. Fakat merak edenler, Legacy hakkında buradan bilgi sahibi olabilirler.

Eğer oyunda bana ulaşmak isterseniz, adım Withard, ve Kuzey Amerika server'ı olan The Prophecy of Five'da oynuyorum. Hepinize iyi günler. Güç izinle olsun.

JwHPg71K.jpg

Alıntıdır.

Geri