• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ses Kartı ve Donanım

• Konuyu başlatan Prograf
  • Başlangıç tarihi

Prograf

Selamlar , yaklaşık 1 sene önce bilgisayar topladım ama kafamı kurcalayan birşey var.Orta şeker oyun oynarım iş gören bir kulaklığım var ancak ses kartı almamıştım.Çok sonradan farkettim.Ses kartı alırsak +'sı ne olur yani çok farkı olur mu olmaz mı?Gerekli gereksiz anlayamadım yani.

Diğer konu ise , bilgisayardaki parçaların tam performansta çalıştığını nasıl öğrenebilirim?Geçenlerde denk geldim RAM'in saat ayarı düşükmüş falan bu yüzden kasma yapıyormuş gibi birşeyler gördüm bende benim parçalarda da böyle birşey olabilir mi diye işkillendim.Aynı özellikler , farklı markalarla toplanmış 2 bilgisayar arasında FPS farkı yaşıyorum bu yüzden merak ediyorum böyle birşey olabilir mi diye?Nasıl öğrenirim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler , iyi forumlar.

Ses kartı fark yapıyor elbette ama eğer hassas bir kulağa sahip değilsen o farklı çok hissetmeyebilirsin.

Hangi parçanın hangi performansta çalıştığını bir takım sentetik testler ile öğrenebilirsin, örneğin;

http://www.userbenchmark.com/resources/download/UserBenchMark.exe

Not: Bu test yüzeyseldir çok fazla detay vermez, parçalara belli puanlar verir ve aynı parçalar ile daha önce test yapmış kişilerin puanları ile karşılaştırma imkanı sunar. Böylece az çok sorunu veya farkı anlayabilirsin.

Ses kartı fark yapıyor elbette ama eğer hassas bir kulağa sahip değilsen o farklı çok hissetmeyebilirsin.

Hangi parçanın hangi performansta çalıştığını bir takım sentetik testler ile öğrenebilirsin, örneğin;

http://www.userbenchmark.com/resources/download/UserBenchMark.exe

Not: Bu test yüzeyseldir çok fazla detay vermez, parçalara belli puanlar verir ve aynı parçalar ile daha önce test yapmış kişilerin puanları ile karşılaştırma imkanı sunar. Böylece az çok sorunu veya farkı anlayabilirsin.

Testi 2 kere uyguladım , birincisinde arkada oyun açıktı dalgınlığıma geldi.İki sonucuda ekliyorum , tahmin ettiğim gibi RAM değerim ortalamanın altında çıkıyor.Ne yol izlemem gerekiyor bilgin var mı?

UserBenchmarks: Game 110%, Desk 99%, Work 76%
CPU: Intel Core i7-7700K - 93.5%
GPU: Nvidia GTX 1080 - 129.5%
SSD: Samsung 850 Evo 250GB - 104.7%
HDD: Seagate Barracuda 2TB (2016) - 104.3%
RAM: Corsair Vengeance LED DDR4 3000 C15 2x8GB - 37.2%
MBD: Asus STRIX Z270E GAMING

2e2q80w.jpg

280unoi.jpg

15xlb0n.jpg
-------------------------------------------------------------------------

UserBenchmarks: Game 112%, Desk 98%, Work 78%
CPU: Intel Core i7-7700K - 98.9%
GPU: Nvidia GTX 1080 - 130.4%
SSD: Samsung 850 Evo 250GB - 89.9%
HDD: Seagate Barracuda 2TB (2016) - 105.5%
RAM: Corsair Vengeance LED DDR4 3000 C15 2x8GB - 41.2%

2up95sm.jpg

2a8p4dv.jpg

2s1objd.jpg

Son düzenleme:
Ramlerin 3000 Mhz ama 2133 Mhz'e düşmüş. Biostan XMP'yi aktif et.

XMP'yi aktif ettim ancak uyarı verdi , Intelin stock ayarlarıyla devam ettim diğer şekilde OC modu oluyor galiba , ekstra soğutmaya ihtiyaç olabilir gibisinden uyardı verdi.Bu yeterlidir umarım.

Edit:Ram performansı %55 olarak güncellendi , bence yine düşük.

XMP dışında tek yapabileceğin biraz daha voltaj vererek rami overclock etmek fakat işi bilmiyorsan pek tavsiye etmem.

O %41 pek normal değil ama başka bir sorun var gibi. Bak aynı ramin başka test sonuçları:

http://ram.userbenchmark.com/Corsair-Vengeance-LPX-DDR4-3000-C15-2x8GB/Rating/3546

Ortalama %84 falan alması gerekir, yarı yarıya bi fark var.

Şurdaki kılavuza göre ramleri şu şekilde takmalısın eğer zaten öyle değilse (A2 ve B2 ye takılacak yani):

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/STRIX_Z270E_GAMING/Q11942_STRIX_Z270E_GAMING_QSG_WEB.pdf

D7poGO.png
İlgine teşekkür ediyorum , geç cevap verdim bilgisayara daha yeni geçtim tekrardan o yüzden kontrol edicem şimdi.Benim RAM A1 ve A2'de takılı.Onu değiştirip tekrardan yazıcam.

- - - Güncellendi - - -

Mutlu son ;

UserBenchmarks: Game 113%, Desk 101%, Work 79%
CPU: Intel Core i7-7700K - 103.7%
GPU: Nvidia GTX 1080 - 128%
SSD: Samsung 850 Evo 250GB - 95.2%
HDD: Seagate Barracuda 2TB (2016) - 105.8%
RAM: Corsair Vengeance LED DDR4 3000 C15 2x8GB - 100.7%

A2-B2 slotunu kullandığım anda Singe Channel'dan Dual-Channel'a geçti.Performans %78 olarak güncellendi.BIOS'tan XMP'yi intelin stok ayarlarıyla açınca (OC yapmadan) %100.7 sonuç geldi.İlgilenen herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
İşte budur, sevindim senin adına :)

Evet, slotlar doğru kullanılmadığında single channel kullanır bu da performansa şekil a da olduğu gibi ciddi anlamda etki eder.

XMP de önemlidir, orda çıkan uyarı önemli değil, anakartınız destekliyorsa XMP mutlaka aktif edilmeli.

İşte budur, sevindim senin adına :)

Evet, slotlar doğru kullanılmadığında single channel kullanır bu da performansa şekil a da olduğu gibi ciddi anlamda etki eder.

XMP de önemlidir, orda çıkan uyarı önemli değil, anakartınız destekliyorsa XMP mutlaka aktif edilmeli.

Destekliyor.Verdiğin linkte pinlerin yamulması ve yanlış soket kullanımı en yaygın sorunmuş.Sökerken bi tereddüt yaşadım ama deydi.Şimdi kasayı açmışken tozunu alayım , tozlanmış baya.

Ekranı kartını sıcak suylamı soğuk suylamı yıkamalıyım peki?

Şaka :)

Destekliyor.Verdiğin linkte pinlerin yamulması ve yanlış soket kullanımı en yaygın sorunmuş.Sökerken bi tereddüt yaşadım ama deydi.Şimdi kasayı açmışken tozunu alayım , tozlanmış baya.

Ekranı kartını sıcak suylamı soğuk suylamı yıkamalıyım peki?

Şaka :)

Yok ben genel olarak herkese tavsiye anlamında söyledim onu. Desteklemese zaten biosta XMP diye seçenek olmaz.

Ekran kartını sen bi hamama götür de tellak bir iki kese atsın kendine gelsin :D

Anakartın çok iyi ses konusunda zaten özel yongalara sahip bu yüzden ek ses kartı almana gerek yok. Ses kartı olayı çok eskilerde kaldı artık günümüzde çıkan anakartların çoğu ses konusunda iş görüyor. Profesyonel olarak müzikle uğraşan biriysen ses kartı alabilirsin bunun dışında dediğim gibi anakart içinde gelen ses bileşenleri yeterde artar bile :)

Geri