• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

    Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

C9 Sınıf - Class Seçme Rehberi (Continent of The Ninth Class Seçimi)

Deepblue

~More Than Blue~
Administrator
18 Nis 2007
61,126
3,901
113
Ankara
maxigamebanner1.png

maxayrac3.jpg

C9 Hangi class'ı seçmeliyim? oyuna başlayacakların belki de en çok sorduğu sorulardan biri.

Bilmeyenler olabilir ekleyelim.

PVE (Player versus environment) : Zindanlarda yaratıklara karşı yaptığınız savaştır.

PVP (Player versus player) : Oyunculara karşı yaptığınız savaştır.

Class: Oyundaki 4 ana sınıftır. 20 Level'e kadar bu sınıflar ile ilerler ve daha gelişmiş bir hali olan sub class'a geçiş yaparsınız.

Sub Class: Seçtiğiniz sınıfa ait alt sınıftır. Son duraktır. Skillerinizi yani becerilerinizi puanlarınızı kullanarak gelişirsiniz.

OP Class: Overpowered class. Diğer classlara göre daha üstün olduğunu belirtir.

C9 Hangi class'ı seçmeliyim?

Öncelikle oyunu ne amaçla oynayacaksınız ona karar vermeniz gerekli. PVE mi PVP mi? En güzeli ben sorayım size "Level 65-67 oldunuz. Peki o zaman ne yapacaksınız?"
Yeni kıtada Tower Guard'ı hızlı biçimde bitirip master item düşürmeyi deneyeceğim. Bir ekip kurup Survival modu bitireceğim. Extreme mod bitireceğim. Nightmare moda girip yeni armorlardan dizeceğim. Oyunda gold kasacağım diyorsanız eğer size PVE karakteri iyi gider.

Rank puanı kasacağım, Team Match oynayıp milleti ipe dizeceğim (dövmek, yenmek) Class'ımda en iyisi olmak istiyorum diyorsanız size PVP karakteri iyi gider.

67 level olmak çok zor değil. Sadece bazı sub classlar için 60-67 level arasındaki haritalar çok zaman alıyor. Bir arkadaş yardımıyla veya bir partiye katılarak hızlıca haritaları bitirebilirsiniz.

Diğer yol ise, seçtiğiniz class'ın PVE için rahat olanını tercih eder tek başınıza 63-67 levele ulaşır ve class reset scroll ile istediğiniz sub class'ınızı değiştirebilirsiniz. Altını çizmekte fayda var. Class reset scroll sadece Cash Shop'tan 1860 Wcoins ile alınabiliyor. Bu da yaklaşık 40 TL'ye mâl olur.

Öncelikle amacınızı belirlemelisiniz. "Ne yani hem pvp hem pve yapabileceğimiz classlar yok mu?" diyebilirsiniz. Siz sormadan yanıtlayalım. Reaperess, battle maiden haricinde hem pvp, hem pve'de rahat edebileceğiniz sub class yok. (Burayı biraz açalım: Şöyle ki itemler iyi olduğu sürece sadece yazdığım iki class haritalarda iyidir. Diğer classlarda iyidir hatta pve'de daha iyileri de var fakat skill kitaplarını temin etmeniz gerekiyor ki bunlar gold veya wcoin ile alınamıyor.)

CLASSLARI TANIYALIM


FIGHTER


mOFX7F40.jpg


FIGHTER

Fighter Class'ı 4 ayrı sub classtan oluşur.

1. Warrior
2. Guardian
3. Blademaster
4. Berserker

1. Warrior: Kılıç ve kalkan kullanır. Hem saldırı, hem savunma sınıfıdır.

PVE'de düşük derece damageleri vardır. Kalabalık zindanlarda pekte kullanılışlı değildir. Tower of Guardian ve Nightmare modda pek kullanışlı değildir.Defansı Guardian'a kıyasla düşüktür. Extreme Mod ve Survival'ın kesinlikle aranan class'ı değildir.

PVP'de teke tek müsabalarda defansı yüksek olduğundan kolay ölmezsiniz. 3 ayrı grab(tutma) skili vardır. Dokunulmaz olduğu skilleri oldukça fazladır. Karşınıza Warden veya Scout geldiğinizde çok zorlanacaksınız fakat bu class'ın tek skill ile adam öldürmesi kaçınılmaz. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki videoda skilin nasıl bir damage attığını görebilirsiniz. Tabii videodaki oyuncunun itemlerinin gayet sağlam olduğunuda belirtmeden geçmeyelim. C9 Warrior Rehberi "" PVP için tıklayınız.

2. Guardian: Hem kalkan, hem kılıç kullanır. Defansif bir classtır.

PVE'de en iyi classlardan biridir. Damage düşük ve skilleri kullanışsızdır. Guardian'ın skill kitaplarına sahipseniz eğer PVE'de kullanabileceğiniz en sağlam class denebilir. Skill kitaplarınız tam ise ve 20 yıldız üzerine çıkarabilirseniz eğer Extreme ve Survival'ın aranan oyuncusu olabilirsiniz.

PVP'de de en iyi classlardan biridir. Defansı ve Damage çok yüksektir. PVP'de OP Class diyebiliriz. 10/10

3. Blademaster: Hem kalkan, hem kılıç kullanır. Atak ağırlıklı bir sınıftır.

Kalkanı hiçbir zaman kullanmaz. Skiller sayesinde çok hızlı hareket eder.

PVE'de damage orta derece diyebiliriz. 1-63 level arası zindanları hızlı ve rahat biçimde bitirebilirsiniz. Tower of Guardian zindanında biraz vasat kalıyor. Nightmare mod da pek etkili değil. Kesinlikle Survival ve Extreme modların aranan sınıfı değildir.
PVP'de combo yapabilen için çok iyi bir classtır. Hızlı hareket etmesi bir çok classın canını sıkabiliyor.

4. Berserker: Berserker sınıfı atak ağırlıklı bir sınıftır. Büyük kılıç kullanır. Kalkanı yoktur fakat kılıç çok büyük olduğundan kalkan niyetine de kullanabiliyor.

PVE'de dokunulmaz olduğu pek skili olmadığından vasat kalabiliyor. PVE için en son tercih edilecek classtır. Altını çizelim. Eğer perfect kitapların çoğunluğuna sahipseniz ve kitaplardaki yıldızları 29'a getirebilirsiniz eğer PVE'nin en iyi classıdır.
PVP'de bir zamanların en can sıkıcı sınıfıydı. Ama berserker'a nerf geldiğinden beri bu class ile çok çok az karşılaşıyoruz. Eğer classı oynamayı çözebilirseniz çok kişinin canını yakabilirsiniz. Video ile süsleyelim efendim.

HUNTER

FCiLFltm.jpg


HUNTER

Hunter Class'ı 5 ayrı sub class'tan oluşur. Bunlar:

1. Ranger
2. Scout
3. Assassian
4. Shadow
5. Gunner

1. Ranger: Bıçak ve yay kullanır. Hunter sınıfının uzakçı karakteridir.

PVE'de 20 ila 35 level arasında zorlanabilirsiniz fakat 40-63 haritalarında önemli skillerin çoğu açıldığında istediğiniz haritayı çok rahat bitirebilirsiniz. Son güncellemeyle birlikte PVE'de en yüksek damage vurabilen classlardan biri olmuştur. Her kıtanın zindanlarını rahatlıkla bitirebilirsiniz.

PVP'de en sık karşılaşabileceğiniz sürekli ok atmasıyla bazen insanı deliye döndüren class diyebilirim. Tabi Ranger oynayan birinin skilleri iyi isabet ettirmesi de şarttır. İyi bir nişancıysanız sizin için en eğlenceli classlardan biri olabilir. Söylemeden geçmeyelim super armor skili olan classlara ve battle maiden classına karşı zorlanabilir. Yeri geldiği zaman kaçmasını iyi bilmelidir. Yakın mesafede pek etkili değildir.

2. Scout: Bıçak ve yay kullanır. Tuzakçı karakterdir.

PVE'de %80'lere varan defans düşürme skilliyle survival'ın en çok aranan karakteridir. Scout olmadan bir takım oyunu düşünülemez. PVE açısından oynayabileceğiniz en iyi classlardan biri diyebiliriz. Solo olarak bir çok haritayı bazı classlara göre yavaş bitirmesi ve Tower of Guardian haritasında çok da rahat olmaması bu class'ın eksisi diyebiliriz. Nigtmare mod'a 2 veya daha fazla kişi ile girdiğinizde gayet rahattır.

PVP'de biraz antrenman yapmak ve uzakçı karakterlere karşı kendinizce çözüm ürettiğiniz sürece iyi diyebiliriz. Scout bir Ranger, elemantalist, ilizyonist'e karşı zorlanabilir fakat diğer classlara PVP'de ter döktürür.

3. Assassin: Kombocu karakter diyebiliriz.

PVE'de damage gayet iyidir. Skill kitapları ve set efekti sayesinde gayet rahat biçimde zindanları bitirebilirsiniz. Defansı çok düşük ve damage aşırı yüksek diyemeyiz. Survival, tower of guardian zindanı ve nightmare mod için önerilmez.

PVP'de eğer çok iyi combo yapabiliyorsanız tam size göre bir class. Kurduğu tuzaklar, hızı ve grabları pvp için biçilmiş kaftan. Ama unutmamak gerek ki. PVP'de oynaması en zor classlardan biridir.

4. Shadow: Asassassin gibi kombocu karakterdir. Oyundaki en hızlı karakter diyebiliriz.

PVE'de vasat hasara sahiptir. Diğer classlara nazaran haritaları bitirmek biraz daha zordur. PVE için kesinlikle önerilmez.

PVP'de hızı sayesinde rakibinizin başını döndürebilir ve çok rahat yakalayıp kaçabilirsiniz. Fakat rakibinizi comboya alamadığınız sürece bu karakter sinirinizi bozabilir. Assassin gibi combo yapmayı gerektiren bir class.

5. Gunner: Bir elinde tabanca diğer elinde tüfek bulunur.

PVE perfect skill kitaplarını bulduğunuzu farzedersek en iyi classlardan biridir diyebilirim. Fakat skill kitapları bulunamadığı sürece pekte bir etkisi yok. Survival ve extreme modda pek rağbet görmüyor. Tower of Guardian haritasında ve Nightmare modda gayet iyidir.

PVP'de ne iyi diyebiliriz ne kötü. Classa nerf geldiğinden beri oynayan sayısı oldukça düştü. Defansı düşüktür. Oynaması diğer hunter sınıflarına göre çok kolaydır. Kaçmasını iyi bilirseniz can sıkıcı bir sınıftır.

SHAMAN


6CpEMTfP.jpg


SHAMAN

Shaman sınıfı 5 ayrı sub class'tan oluşur.

1. Elemantalist
2. İllusionist
3. Taoist
4. Reaper
5. Demonisher

1. Elemantalist: Kendi arasında Shade ve Shine olarak ikiye ayrılıyor. Açık bir tabirle havacı ve karacı olarak ayırabiliriz. Büyücü sınıfıdır. Shade ve Shine olarak isimleri kafanızı karıştırmasın. Elemantalist seçtikten sonra bir daha sub class seçimi yapmıyorsunuz. İsterseniz karma biçimde skilleri verebilir veya kullanabilirsiniz. Shade PVP, Shine PVE için ideal olarak kullanılır.

PVE'de Shine Elemantalist skill kitaplarını bulabilmeniz durumunda çok iyidir. Tower of Guardian zindanında vasattır. Yeni ve eski skill kitaplarını karma biçimde kullanarak survival'da aranan karakterlerden biri olabilirsiniz.
PVP'de doğru zamanda doğru skiller kullanabilen için gayet iyi bir classtır. Damage çok yüksektir. Oynaması item yapılmadığı sürece zordur bunu da belirtelim.

2. İllusionist: En uzun mesafeye skill atabilen classtır. Skilleri bıçaklar üzerine kurulu diyebiliriz.

PVE'de çok iyidir. Tüm haritaları kendi başınıza bitirebilirsiniz. Tower of Guardian haritasında tüm wisdom karakterler gibi zorlanabilirsiniz. Survival'da pek istenmez fakat Extreme mod'un aranan classıdır. Nightmare modda ise gayet iyidir.

PVP'de mükemmel damage ve can sıkıcı bıçak skillerine sahiptir. Taoist ve Ranger'lar karşısında zorlanırsınız fakat diğer classlar size çocuk oyuncağı gibi gelebilir. Soul Volley skilini rakibinize karşı tutturabilirseniz tek seferde öldürebilirsiniz. Fakat altını çizmekte fayda var. C9'da oynaması en zor classlardan biridir.

3. Taoist: Kendi arasında STR ve WİS olarak ayrılır. STR atak ve Wis atak üzerine kurabilir ve skillerinizi dilerseniz karma olarak da verebilirsiniz. Elemantalist ile aynı durum geçerli ama tek farkla atağınızı birinin üstüne kurmalısınız. Taoist hem uzak hem yakın menzilden atak yapabilir ve hızı bir karakterdir.

PVE'de çok iyi değildir. Level için kasması biraz sıkıcı olabilir. Kesinlikle önerilmez.

PVP'de en iyi classlardan biriydi. Nerf gelmeden önce PVP'nin en iyi classıydı fakat bazı skillerinin hasar ve dolum süresi yükseltildiğinden beri pek tercih edilmiyor. Bu class'ı oynayan bir çok oyuncu reaper'a geçiş yaptı.

4. Reaper: Tırpan kullanır. Kalkanı yoktur. Güçlü defans ve yüksek hıza sahiptir.

PVE'de en iyi classlardan biridir. Tower of Guardian da dahil olmak üzere tüm haritaları rahat biçimde bitirebilirsiniz. Extreme mod, Nightmare mod ve Survival'ın aranan karakteridir.

PVP'de yüksek defans ve hıza sahip olduğu kadar size büyük avantajlar sağlayacak bufflara sahiptir. Rakibi rahatça yere vurup havaya kaldırabileceğiniz için çok rahat combo yapabilirsiniz. PVP için en iyi classlardan biri diyebiliriz. Nam-ı diğer OP CLASS

5. Demonisher: Silah olarak elinde küre bulunur. Büyücü sınıfıdır.

PVE'de Tower of Guardian haritası haricinde tüm haritaları çok rahat biçimde bitirebilirsiniz. Hasarı idare eder düzeydedir. Extreme mod ve Survival'ın aranan karakteri değildir kesinlikle. Nightmare modda stun özelliği haricinde de pek bir işe yaramaz.
PVP'de skilleri genelde stun ve takip etme özelliği olduğundan can sıkıcıdır. Fakat kesinlikle hasar açısından diğer classlara göre zayıftır. Şimdiye kadar karşımıza çok fazla can sıkan demonisher çıkmadığından pek de birşey diyemeyeceğim.

WITCHBLADE


uqsJxKGh.jpg


WITCHBLADE

Witchblade sınıfı 4 ayrı sınıftan oluşur:

1. Warden
2. Slayer
3. Bladedancer
4. Nightstalker

1. Warden: Hançer ve bıçak kullanır. Düşük defansa, yüksek hasara sahiptir

PVE'de Tower of Guardian hariç tüm haritaları ve hell modları kendi başınıza çok rahat bitirebilirsiniz. Survival ve extreme mod'un aranan karakteri değildir. Nightmare modda idare eder.

PVP'de oynaması cidden zordur. Düşük defansa sahip olması nedeniyle yakalandığında çok rahat biçimde ölür fakat iyi kaçan bir warden ciddi anlamda zordur.

2. Slayer: Hançer ve bıçak kullanır. Düşük defansa sahiptir.

PVE'de oynaması en can sıkıcı karakterlerden biridir. Arkadaş yardımı veya bir partiye katılarak kasılabilir.

PVP'de en iyi classlardan biridir. Tutma skilleri ve comboları rakipleri için can sıkıcıdır. PVP'de oynaması en zor classlardan biridir fakat damage açısından OP Class diyebiliriz. Fakat pvp'de lag olduğunda oynayan açısından da can sıkıcı bir sınıf olabiliyor.

3. Bladedancer: İki adet bıçak kullanır. Düşük defansa sahiptir.

PVE'de çok vasattır. Arkadaş yardımı veya bir partiye katılarak level kasabilirsiniz.

PVP'de slayer gibi comboları ile unlu bır class'dır ama slayer vice sword buff'ı ve kısa cooldown süresi sayesinde daha üstün bı class'dır.

4. Nighstalker: PVE'de rahat ama yavaş bi classdır . Summoner tipi oldugu için damage yemeden summonları ile zindan bitirebilir fakat yavas ilerler . Eğer belirli skill kitaplarını bulursanız summonlar olmadan bıle hızlıca ilerliyebilirsiniz orta seviye bir classdır. Tower için çok gücsüz kalır . Extreme de aranmaz

PVP'de summonları sayesinde bir avantajı vardır defansı düşük olduğu için açık hedeftir lakin summonlar rakibin combo yapmasını engellediği için can sıkabılır.

MYSTIC

Bb7WALy8.jpg

MYSTIC

Mystic sınıfı 2 ayrı sınıftan oluşur.

1. Battle Maiden
2. Erta

1. Battle Maiden: Tek silah kullanır ve resimde gördüğünüz gibi. STR atak yapar. Defansı iyi ve atağı çok yüksektir.

PVE'de en iyi classlardan biridir. Yüksek damage ve yüksek defansa sahip olmasından dolayı bütün seviyelerde zindanları çok rahat seviyede bitirebilir. Reserve mod buff'ı sayesinde %30 damage resistance ve -%15 bekleme süresi (cooldown) vardır. Tower da iyidir. Yıldızı düşük olduğundan extreme'de aranan classlardan biridir.

PVP'de damage ve defans yüksekliği burada da ön plana çıkıyor. Booster mod sayesinde bazı durumlarda Guardian'dan bile daha az hasar alır. Pvp'deki tek dezavantajı booster'ı dengede tutmaktır. (Bazı skillerin uzantılarını veya 2. hallerini atmak için gereklidir.) Kesinlikle OP classlardan birisidir.

2 Erta: Tek silah kullanır. Elinde chakram bulunur.

PVE'de hem uzakçı hemde yakıncı olabildiği için eğlenceli bir classtır lakin diğer classlar ile karsılastırıldığında(Reaperr , battle maiden, illusionist) biraz daha geri kalır. Defansı en düşük classtır. Tower of Guardian'da orta seviyedir. Nightmare ve extreme ıcın kesinlikle aranmaz.

PVP'de Wisdom class olması ve combocu oluşu sebebi ile ideal bi classtır ama defans düşüklüğü sebebi ile cok kolay bir sekilde ranger, reaper gibi classlar tarafından tek skille öldürülebilir.

Uzun lafın kısası:

" C9 Hangi class'ı seçmeliyim? " sorusuna bizim bazımızda bu sıralamayla yanıt verebiliriz.
Genel İtibariyle PVP için En iyi Classlar:
1. Battle Maiden
2. Guardian
3. Reaper
4. Slayer
5. Ranger

Genel İtibariyle PVE için En iyi Classlar:
1. Reaper
2. Guardian
3. Scout
4. Illusionist
5. Battle Maiden * Gunner


Bu sizin için genel bir fikir verme açısından rehber olarak hazırlanmıştır. Fakat classlar hakkında daha geniş bilgiye ilerleyen zamanlarda her sınıf için açacağım konularda fikir sahibi olabilirsiniz.


"C9 Hangi class'ı seçmeliyim?" sorusuna böylece yanıt bulamaya çalıştık.


Alıntıdır.
 
Son düzenleme:
Ellerine sağlık güzel yazmışsında kardeş ranger pve skill bıildi nasıl olması gerek yada skill buildleri içeren birşeylerde paylaşırmısının
 
Eline sağlık güzel olmuş. Arkadaşın dediği gibi diğer classların buildlerini de anlatırsan çok güzel olur. Bunun gibi aktif bir c9 forumuna ihtiyaç var.
 
Geri
Üst