• Forum vBulletin altyapısından Xenforo altyapısına geçirildi, bu sebeple eski şifreleriniz ile foruma giriş yapamayacaksınız, parolamı unuttum adımından mailiniz ile şifre sıfırlayarak giriş yapabilirsiniz.

Üyeliklerinde geçerli bir mail adresi olmadığı için sıfırlama yapamayacak kullanıcılar forum kullanıcı adlarını ve yeni şifrelerini yazarak info@maxigame.com adresine şifre sıfırlamak istediklerine dair bir mail göndersinler şifrelerini sıfırlayıp mail adreslerini güncelleyeceğiz. Şifreniz sıfırlandıktan sonra foruma giriş yapıp tekrar istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Açık Öğretim & Açık Lise

• Konuyu başlatan JosephShavershian
  • Başlangıç tarihi

JosephShavershian

Bana bilgi verirmisiniz açıktan okumak için neler yapmam gerekiyor sınavlar falan nasıl ne oluyor tam olarak bilmiyorum, 10. sınıfa gidiyorum 1 yıl kaldım bu sene açık öğretime geçmek istiyorum ama tam bir bilgim yok neyin ne olduğunu bilen birisi anlatabilirmi ?

Halk eğitim merkezlerine gidersen hemen kaldigin yerden baslarsin,senede 2-3defa sinava giriyorsun sadece hafta sonlari oluyor,basit yani üzmez

Halk eğitim merkezlerine gidersen hemen kaldigin yerden baslarsin,senede 2-3defa sinava giriyorsun sadece hafta sonlari oluyor,basit yani üzmez
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] bu sınavların zorluğu ne durumda kaldığın sene kadar sınıf atlatıyorlar diye biliyorum arkadaşım öyle dedi doğrumu yani ?

[/FONT]kendisi 9. sınıfta kalmıştı şuan lise 3 e gidiyor benle yaşıt

Açıktan okumak istiyorsan Yaşadığın bölgedeki Halk Eğitim Merkezlerine giderek kayıt yaptırabilirsin. Yılda 3 defa sınav oluyor. Ve hafta sonları (cumartesi-pazar). Kayıt için ödeme yaptıktan sonra site üzerinden ders seçme işlemini kendin yapıyorsun ve halk eğitim merkezine giderek kitaplarını alabiliyorsun.(seçtigin derslerin çıktısını alarak) Almış oldugun kitaplara kendin evde çalısarak sınavlara hazırlanıyorsun herhangi bir derse girmiyorsun. Sen 10. sınıftan ayrıldıgın için kredini ona göre ayarlayacaklardır. Diplomanı kazanman için kredinin 192 ve üzeri olması gerekiyor. Her sınavdan en fazla 35 kredi alabilirsin. Ve yine normal lise de oldugu gibi Dil ve Anlatım Dersi verilmiş olacak. Muaf olmamalı.

Kredi sistemi var.Senden belli bir kredi toplamanı istiyorlar.Belli tarihlerde sınavlara girip o sınavlardan geçmeye çalışıyorsun.Sana hangi dersten sınav olmak istediğini soruyor sende mesela atıyorum; Matematik-Geometri vb, seçiyorsun fakat istediğin kadar seçemiyorsun sana kredi veriyorlar o kredi sayısı kadar ders seçiyorsun.Biraz araştırırsan kredi olayını tam olarak anlayabilirsin...

Kayıt işlemleri belli tarihlerde halk eğitim merkezlerinde gerçekleşiyor. Kayıt tarihlerini AÖL sitesinden öğrenebilirsin: http://www.aol.meb.gov.tr/ana_sayfa.php . Bankaya 50 veya 60 lira gibi bir ücret yatırılması gerekiyor. Tam miktarı, yatırılacak bankayı ve hesap numarasını öğrenmek için sana en yakın halk eğitim merkezine gidebilir veya arayarak öğrenebilirsin. Gerekli ücreti yatırdıktan sonra dekontunu al, kimliğin ve diploman (veya tasdikname) ile Halk Eğitim Merkezine git hemen kaydın yapılır.

Daha sonra sana Halk Eğitim merkezi tarafından evde çalışman için ders kitapları verilir. O kitaplardan evde kendi kendine sınavlara hazırlanman gerekiyor. Sınavlar çok zor değil biraz gayret edersen istediğin sonuçları kolayca alabilirsin.

Açık öğretimde sınıf veya seviye olayı yok kredili sistem var. 192 kredi topladığın zaman mezun oluyorsun. Senede 3 kez (3 dönem) sınava giriyorsun. Sınavlardan önce Açık Öğretim sitesi üzerinden sınava gireceğin dersleri seçiyorsun. Her dersin belirli bir kredisi vardır. 1 Sınav (dönem) için en fazla 30 kredilik ders seçebiliyorsun. Yani bir senede tüm derslerden ve sınavlardan maksimum puanı alsan toplam 90 kredin olur. 192 olana kadar devam etmen gerek + tüm dönemlerden full kredi alsan dahi açık öğretimde okuduğun dönem en az 8 olmalı, 8 den az ise kredin yeterli olsa bile mezun olamıyorsun zaten her dönem full kredi alıp 192 ye tamamlamak için en az 7 dönem okumak gerekiyor, bir dönem daha sabredip mezun olabilirsin.

Detaylı bilgi için: http://www.aol.meb.gov.tr/sayfaoku.php?id=20

9. sınıf almancasından kaldım sadece onun dışında 10. sınıfta zaten tamamen sınıfta kaldım şimdi senede 90 krediden desek ( en fazla ) 3 yıl falan açıktanmı okumam gerek ? kredim nasıl ayarlanıyor başladığımda 0 kredi ilemi başlyacağım ?

----------

siteyi karıştırdım ama hangi dersleri seçebileceğimiz yazmıyor sanırım ?

----------

sizce geçiş yapmalımıyım ?

9. sınıf almancasından kaldım sadece onun dışında 10. sınıfta zaten tamamen sınıfta kaldım şimdi senede 90 krediden desek ( en fazla ) 3 yıl falan açıktanmı okumam gerek ? kredim nasıl ayarlanıyor başladığımda 0 kredi ilemi başlyacağım ?

----------

siteyi karıştırdım ama hangi dersleri seçebileceğimiz yazmıyor sanırım ?

Kaldığın okuldan dolayı sana ekstra kredi verirler mi emin değilim, muhtemelen 0 krediden başlarsın. Kardeşim yeni kayıt oldu eski okulundan dolayı herhangi bir kredi vermediler 0 dan başladı ama yinede bu konuda tam olarak emin değilim.

En fazla diye birşey yok, ömür boyu açık öğretimde okuyabilirsin. Açık öğretimde atılma gibi bir olay yok. Kredini toplayana istediğin kadar devam edebilirsin. Sadece mezun olmak için en az 8 dönem okuma gibi bir şart var. Bir yılda 3 dönem bulunduğundan yani en az 2,5 ile 3 sene arasında okuman gerekir bu şart nedeni ile.

Kayıt olduktan sonra öğrenci girişi yapıp dersleri görebilir ve seçebilirsin. Direk bu şekilde dersleri göremez ve seçemezsin. Genel olarak bütün dersler sunulur sana ama bazılarının seçilmesi zorunlu kılınır bazıları ise seçmeli olur. Matematik ve Türk Dili Edebiyatı gibi dersler zorunludur bu dersleri mutlaka seçmelisin veya bu derslerden muaf olana kadar başarısız olmalısın. Bir dersten muaf olabilmek için o dersten 3 kez sınava girip 45 altı not almak gerekir. Dil ve Anlatım dersi hariç diğer tüm derslerden bu yol ile muaf olunabilir ama Dil ve Anlatım dersi mutlaka verilmesi gereken bir derstir.

Not: Senede 90 kredi alabiliyorsun ama bunun için seçtiğin ve sınava girdiğin bütün derslerden geçer not 45 veya üstü puan alman gerekir. Eğer herhangi bir dersten geçer not alamazsan o dersin kredisini alamazsın haliyle senede 90 kredi toplaman söz konusu olmaz ve okuyacağın dönem ile süre uzar 192 kredi tamamlanana kadar.

Açık öğretim sistemi tamamen farklı bir sistem . 0 Kredi ike başlarsın.

Bu arada raylı sistemlerde büyük bir talep vardı hala devam ediyorsa araştır meslek lisesi oku. Devlete kısa yoldan kapak atabilirsin

Nakil olmuyor. Sıfırdan

tamam nasıl olacak işte kafama göre gidip buradaki okula birşey demeden açık öğretime kayıt alabilirmiyim yani :D

----------

şuan ona göre hareket edecem ama hiç bir bilgim yok nasıl kayıt olacağıma dair

----------

yokmu bu konuda bi bilgisi olan ?

Bulunduğun ildeki halk egitime git merak ettiğin her bilgiyi verirler

Bulunduğun ildeki halk egitime git merak ettiğin her bilgiyi verirler

6ay sonra lise bitiyor yaşıtlarımdan 1,5 yıl önce bitireceğim liseyi, 9. sınıf derslerim iyi olduğum için başlarken kredi verdiler bayağı bir, girdiğim sınavlardanda yüksek aldım hep 10 tane zorunlu ders kaldı güncelleyeyim dedim :D

6ay sonra lise bitiyor yaşıtlarımdan 1,5 yıl önce bitireceğim liseyi, 9. sınıf derslerim iyi olduğum için başlarken kredi verdiler bayağı bir, girdiğim sınavlardanda yüksek aldım hep 10 tane zorunlu ders kaldı güncelleyeyim dedim :D

Üni hazırlığı yap vaktini değerlendir. İttiri bıktın bi mühendislik bile okusan bi yere amir olırsun hayatın rahat gecer.

Üni hazırlığı yap vaktini değerlendir. İttiri bıktın bi mühendislik bile okusan bi yere amir olırsun hayatın rahat gecer.

lise bitti hazırlanıom şimdi açık lise için yabancı dilim falan iyi barajı geçip 2 yıllık bir yere yazılmaya çalısacam genede 4 yıllıkta başvuracam ama açık lise kolay olduğu için matematik falan yok bende hiç :d

lise bitti hazırlanıom şimdi açık lise için yabancı dilim falan iyi barajı geçip 2 yıllık bir yere yazılmaya çalısacam genede 4 yıllıkta başvuracam ama açık lise kolay olduğu için matematik falan yok bende hiç :d

Youtube da matametikten bol bişi yok. Özel hoca gibiler sar başa izle dur yeter ki senin kafa basıyor olsun.

Lise 3 ten okulu bırakıp açık liseden mezun olmaya çalışan ben sana anlatabilirim sanırım :D öncelikle sıfır kredi ile başlıyorsun kaldığın yerden devam etmiyorsun. belirli kayıt dönemleri var yeni kayıt yılda iki kez sınavlara girmek için ise üç kez kayıt yenilemen gerekiyor. yeni kayıt için sanırım 60 tl, sınavlara girmek için ise 30 tl kayıt yenileme ücreti ödüyorsun. mezun olmak için en az 8 dönem ve 192 kredi toplaman lazım. üç kez üst üste veremediğin dersten muaf oluyorsun ki bu sayede matematikten kurtuldum. her sınavda 35 puan toplayabilirsin bu önceden 30 puandı. yılda ekstradan sınavlar olabiliyor meb e bağlı kafasına göre yapıyor. daha sonra kitaplar, kitaplar önemli dil anlatım ve edebiyat gibi dersler not ortalamanı diğer derslere oranla daha fazla etkiliyor bu dersleri sıkarak geçmeye çalışma. sınavlar hakkında söyleyebileceğim basit, sözel dersler için sadece kitabı alıp okuman yeterli. bu dönem bazı insanlar ortaya çıkarmasaydı bugu vardı sınavların önceki sınav sorularını tekrar tekrar veriyorlardı :D ama artık kalmadı sanırım. üç ayda bir hafta sonunu zehir edecek bir sistem var lanet olası meb seni ankaranın bir ucuna sınava gönderiyor. eryamanda yaşıyorum ama sınavlar için etimesgut yada sincanın en ücra köşesindeki bir liseye atıyor. sırf bu ***** sistem yüzünden 6.5 da evden çıkıp okul aradığım günler oldu. şimdi benim tavsiyem okulu normal oku ciddiyim açıktan okumanın zerre zevki yok insanın sağlam bir okul eğitimi olması lazım. şuanda üniversiteye hazırlanıyorum ve kafam zerre matematiğe basmıyor anlayamıyorum internetten video izlenerek çalışılmıyor ne kadar çalışılsa da okulda ki gibi olmuyor. ailen varsa ve maddi durumun normal ise okulu bırakma sırf sosyal çevre için bile git derim okulu bırakıp garsonluk(aşağılama yok) mu yapacaksın? lise mezunu bile değilsin iş bulmayı kolay sanma çektiğim acıları bir ben bi allah biliyor. ergenliğin verdiği yetkiye dayanarak okulu bıraktığım güne lanet olsun.

Geri